Poznajcie wszystkie laureatki i laureatów
XIII edycji konkursu
Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku!

Biznes Roku: przychód powyżej 10 mln zł

Klaudia Śmieja-Rostworowska – CEO MADANTS, jednego z liderów rynku audiowizualnego w Polsce i Europie. Firma specjalizuje się w produkcji treści filmowych ambitnych i artystycznych, mających potencjał festiwalowy i dystrybucyjny. Od momentu powstania w 2019 r. realizuje działalność opartą na wymianie kulturowej twórców między krajami na całym świecie. Dotychczasowe koprodukcje obejmują m.in. Islandię, Wielką Brytanię, Portugalię, USA, Chile, Kazachstan, Niemcy, Francję, Grecję, Nową Zelandię czy Ukrainę.

Więcej

Biznes Roku: przychód poniżej 10 mln zł

Paulina Pastuszak - hobby, jakim była dla niej stylizacja paznokci, stopniowo przerodziło się w sposób na życie i świetnie prosperujący biznes. Oferuje usługi szkoleniowe, wydaje książki i tworzy podcasty. Jest światowej sławy edukatorką - jedną z nielicznych instruktorek na świecie prowadzących szkolenia na 5 kontynentach. Nawet w tak trudnych dla jej branży czasach pandemii podwoiła przychody swojej firmy.

Więcej

Start-up Roku

Agata Szczeszak – CEO firmy Lumekko, zajmującej się projektowaniem oraz produkcją zabezpieczeń świetlnych możliwych do umieszczenia na różnego rodzaju materiałach, m.in. na różnego rodzaju opakowaniach czy dokumentach. Pozwalają potwierdzić autentyczność produktu i stanowią odpowiedź na problem fałszerstw, m.in. w branżach kosmetycznej, farmaceutycznej, czy kolekcjonerskiej. 

Więcej

Mikrobiznes

Katarzyna Nejman – właścicielka Siostry Plotą. Wraz ze swoją siostrą postanowiła uratować lokalny sklep z produktami z wikliny, który ich dziadek prowadził przez 30 lat, i rozkochać ludzi w rękodziele, które powoli w Polsce wymiera. W trudnych czasach pandemii rozwinęły rodzinny biznes w duchu zero waste, kultywując polskie tradycje rzemieślnicze i zdobywając nowych klientów. 

Więcej

Liderka w Nowych Technologiach

Nagroda główna ex aequo: Brygida Dzidek – CEO firmy Haptology, naukowczyni i pomysłodawczyni Pierścienia Hapling symulującego wrażenie dotykowe, co pozwala na bardziej precyzyjne sterowanie i bogatsze doświadczenie w korzystaniu z rozwiązań VR i AR. 

Więcej

Liderka w Nowych Technologiach

Nagroda główna ex aequo: Urszula Sankowska – COO w MIM Solutions, firmie  rozwijającej technologie sztucznej inteligencji w branży FEMTECH, czyli technologii dedykowanych kobietom, szczególnie w kwestiach związanych ze zdrowiem. Ich rozwiązania będą w stanie pomóc parom mającym problemy z zajęciem w ciążę metodą in vitro, a także wesprą lekarzy w badaniu ultrasonograficznym rezerwy jajnikowej kobiety.

Więcej

Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu

Nagroda Główna: Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska – współzałożycielki Future Collars. Aktywnie działają na rzecz edukacji  i szkolenia kobiet, zwłaszcza tych, które są zagrożone wykluczeniem z rynku pracy ze względu na automatyzację zawodów i kryzys spowodowany pandemią. Future Collars jest organizatorem konferencji „Dzień Kariery Kobiety w IT”, której celem jest zwiększenie obecności kobiet w tej branży. Beata i Joanna są również inicjatorkami kampanii społecznej Woman Update, której zadaniem jest dodawanie kobietom odwagi, inspirowanie i wspieranie ich w zdobywaniu kompetencji cyfrowych i wejściu do branży IT. Celem kampanii jest również przełamywanie stereotypów oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, a także pokazanie różnorodności ról i stanowisk oraz potencjału IT. Kampania jest drogowskazem w kontekście możliwych ścieżek rozwoju i dalszej kariery.

Więcej

Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu

Wyróżnienie Magdalena Biernat – Dyrektorka Centrum Cyfrowego, które troszczy się o społeczny wymiar transformacji cyfrowej. Od 2019 r. prowadzi Spółdzielnię Otwartej Edukacji, gdzie przeszkoliła według własnej metody kilka tysięcy nauczycielek oraz bibliotekarek, a także wspiera warsztaty lokalne z kompetencji cyfrowych. Centrum Cyfrowe kierowało także projektem stworzenia chatbota „Edzia”, który dostarczał wsparcia nauczycielom i nauczycielkom w pierwszych miesiącach edukacji zdalnej.

Więcej

Ograniczenie Śladu Węglowego

Anna Kurnatowska – Country Manager w Too Good To Go, firmie walczącej z marnowaniem jedzenia za pomocą aplikacji, pozwalającej użytkownikom kupić nadwyżki jedzenia z restauracji i kawiarni, które normalnie na koniec dnia trafiłyby na śmietnik. Dodatkowo firma inwestuje w odnawialne źródła energii, sadzi lasy, wykorzystuje materiały z drugiego obiegu i ogranicza zużycie opakowań jednorazowych do minimum.

Więcej

Organizacja Przyjazna Rodzicom

Dominika Kotuła-Gibas - Head of HR Blue Media, dostawcy innowacyjnych usług płatniczych. To firma świadoma tego, że zadbany i zadowolony rodzic pracuje efektywniej i jest bardziej zaangażowany. Codziennie wychodzą naprzeciw potrzebom rodziców, których zatrudniają. W tej kategorii kapituła konkursu oceniała pracodawców pod kątem dobrych praktyk wewnątrz organizacji oraz rozwiązań wprowadzanych z myślą o aktywnych zawodowo rodzicach i pracownikach posiadających rodziny. Wśród dobrych praktyk stosowanych przez Blue Media znajdują się m.in. elastyczne godziny pracy, dodatkowe wsparcie finansowe dla świeżo upieczonych rodziców, dofinansowanie kosztów żłobka i przedszkola czy wypoczynku dla dzieci starszych, pożyczki na cele mieszkaniowe, dedykowane programy i szkolenia rozwojowe, spotkania z coachami parentingowymi i wiele innych.

Więcej

Organizacja Dostępna Osobom ze Szczególnymi Potrzebami

Izabela Jachim-Kubiak – Prezeska Fundacji Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat, wspierającej dzieci z niepełnosprawnościami oraz ich rodziny, prowadzącej specjalne placówki edukacyjno-terapeutyczne i lecznicze. Jako pierwsi w Polsce zainicjowali wieloprofilowy program opieki nad wcześniakami oraz noworodkami zagrożonymi zaburzeniami rozwoju.

Więcej

FEMALE CHAMPION OF CHANGE

Zofia Karlikowska-Redzisz - Dyrektorka Technologii w PwC. Liderka przemiany w postrzeganiu jak dostarczać nowoczesne rozwiązania i budować globalny, dynamiczny, różnorodny zespół, gdzie kobiety od 20 do 60 lat stanowią blisko 40%. Jej autorskie podejście dotyczy wprowadzania empatii, otwartości na zmiany i potrzeby oraz promocji wiedzy.  Zaczynała od zarządzania kilkunastoosobowym zespołem. Teraz jej zespół liczy 430 osób. Jest niezwykle dumna widząc u siebie kobiety, które przechodzą przez kolejne etapy kariery, rozwijają kompetencje przywódcze, biznesowe i technologiczne. Liderka przyszłości. Poszukuje kandydatek do pracy w IT wśród osób po studiach nietechnicznych. Oferuje pracę sportsmenkom, m.in. młodym szachistom. Wspiera osoby w wieku 45+ w przekwalifikowaniu się i zdobywaniu kompetencji cyfrowych, mając najniższą rotację w zespołach i największy udział w programie poleceń pracowniczych.

Więcej

MALE CHAMPION OF CHANGE

Tomasz Konik - Prezes Zarządu Deloitte w Polsce. Aktywnie włącza kobiety w struktury zarządcze i regionalne w swojej organizacji. Osobiście angażuje się w szereg aktywności równościowych i mentoringowych. Chętnie dzieli się dobrymi praktykami i ma ogromny wpływ na środowisko biznesowe stając się przykładem dla innych korporacji i liderów w Polsce, by różnorodność i włączanie nie były tylko hasłami, a niosły realną zmianę. 

Więcej

GRAND-PRIX: INSPIRATORKA ROKU

Natalia De Barbaro - psycholożka, felietonistka i autorka książek. Stworzyła emocjonalny lek na pandemię – poradnik, który od razu po premierze został okrzyknięty „książką dla każdej kobiety” i do tej pory nie schodzi z list bestsellerów. Stała się czułą przewodniczką dla tysięcy Polek, których życie w realny sposób zmieniła na lepsze i bardziej świadome.

Więcej

NAGRODA SPECJALNA FUNDACJI

Zosia Zochniak - CEO Ubrania do oddania. Chce zrewolucjonizować rynek odzieżowy w Polsce. Dzięki niej niepotrzebne części garderoby "zamieniane" są na darowizny finansowe, wspierając różne fundacje. Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji w Ukrainie magazyn jej organizacji zamienił się w punkt zbiórki i dystrybucji darów. To w nim rękami 200 wolontariuszy spakowano prawie 100 transportów produktów, które ruszyły do granicznych punktów recepcyjnych, punktów pomocowych i w głąb Ukrainy.  

Więcej

Poznajcie wszystkie laureatki i laureatów
XII edycji konkursu
Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku!

Biznes Roku

Firma – Przychód Powyżej 10 mln zł: Nagroda główna: Beata Drzazga - BETAMED BETAMED powstało w wyniku chęci pomocy ludziom i realizuje swoją działalność w ramach 91 filii na terenie 11 województw, w wyspecjalizowanym centrum medycznym w Chorzowie oraz jako BETAMED International w USA. Zapewnia specjalistyczną długoterminową opiekę domową dedykowaną osobom przewlekle chorym w każdym wieku, która pozwala na komfortowe leczenie w przyjaznym otoczeniu.

Więcej

Biznes Roku

Firma – Przychód Poniżej 10 mln zł: Nagroda główna: Anna Rutkowska-Didiuk i Anna Didiuk - Mokosh Mokosh to jeden z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych producentów kosmetyków naturalnych na rynku. Ich produkty łączą w sobie wszystkie zapotrzebowania współczesnych klientek - od dużej ilości składników aktywnych (zawartych w produktach), przez piękne zapachy i minimalistyczne opakowania po politykę Zero Waste. Dodatkowo na uwagę zasługuje sam model prowadzenia biznesu przez firmę. Zakłada on szybkie reagowanie i elastyczne dostosowywanie się do realiów rynku, które umożliwia osiągnięcie w krótkim czasie przychodów pozwalających na kolejne inwestycje. Laureatki otrzymały dodatkową nagrodę – studia Executive MBA ufundowane przez EMBA@UW. N

Więcej

Biznes Roku

Firma – Przychód Poniżej 10 mln zł: Wyróżnienie: Krystyna Momot - ATLANTA, Mała Poligrafia Firma funkcjonuje od ponad 30 lat, oferując zróżnicowany wachlarz usług od oprawy, prac dyplomowych, poprzez wykonywanie pieczątek, wizytówek, druki wielkoformatowe czy grawerowanie laserowe. Dodatkowo Pani Krystyna która sama o sobie mówi, że „Pesel nie ma dla niej znaczenia”, czynnie angażuje się w pomoc społeczności seniorów, zapewniając im wsparcie w nowoczesnych technologiach.

Więcej

Start-up Roku

Start-up Roku: Nagroda główna: Maja Schaefer - ZOWIE ZOWIE odciąża działy obsługi klienta dzięki rozwiązaniu stworzonemu w oparciu o sztuczną inteligencję, które analizują dane klienta i na ich podstawie budują bazę wiedzy. Ich misją jest sprawienie, aby automatyzacja obsługi klienta stała się powszechna. Stworzony przez nich system odciąża dział obsługi klienta o 30% i posiada zdolność samodzielnej nauki, co pozwala na ograniczenie czasu potrzebnego na zarządzanie Zowie.

Więcej

Pomysł na Start/ Biznes Lokalny

Pomysł na Start/ Biznes Lokalny: Nagroda główna: Paulina Sołtyk - OSNOWA OSNOWA to mała, młoda marka modowa stworzona z pasją i w duchu less waste. Projektują i produkują zdobywające olbrzymią popularność kolekcje kapsułowe, w których wszystkie rzeczy pasują do siebie i są ponadczasowe. Szyją z innowacyjnych materiałów, których nie wykorzystuje w Polsce nikt poza nimi. Stawiają na edukację i odpowiedzialność za wytworzony produkt przez całe jego życie od momentu jego powstania po sprzedaż w drugim obiegu lub recykling. Stworzyli program circular wardrobe - proponując klientom ubrania w ramach second handu i są w trakcie opracowywania programu abonamentowanego.

Więcej

Liderka w Nowych Technologiach

Liderka w Nowych Technologiach: Nagroda główna: Wiktoria Wójcik - inSTREAMLY inSTREAMLY chce zrewolucjonizować świat gamingu i live-streamingu i otworzyć go na mainstream. Dzięki ich technologii marki mogą współpracować z setkami streamerów jednym kliknięciem. Docelową wizją inSTREAMLY jest bycie najlepszą platformą, która pomaga streamerom rozwijać się i zarabiać na swojej pasji, a markom współpracować z nimi, docierać do graczy i Gen Z.

Więcej

Liderka w Nowych Technologiach

Liderka w Nowych Technologiach: Wyróżnienie: Aleksandra Wolska - LSP Life LSP Life oferuje maseczki wielokrotnego użytku z materiału samoodkażającego, które dezaktywują koronawirusa w 99%. Firma została pierwszym w Europie dystrybutorem FHH oferującego innowacyjne maseczki z tkaniny w technologią Livinguard, otrzymując tym samym wyłączność na wprowadzenie produktów na rynek polski, czeski i słowacki.

Więcej

Działalność społeczna

Działalność społeczna: Nagroda główna: Agnieszka Sikora - Fundacja Po Drugie Fundacja Po Drugie realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej skierowanej głównie do osób młodych wykluczonych ze społeczeństwa, zagrożonych bezdomnością lub w jej kryzysie. Co roku życie co najmniej kilkudziesięciu osób zmienia się dzięki nim na lepsze. Fundacja oferuje młodzieży nie tylko jedzenie, ubranie, wsparcie rzeczowe czy miejsce do spania, ale także wsparcie terapeutów, psychologów i prawników w jednym miejscu.

Więcej

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu: Nagroda główna: Aleksandra Gościniak - Jestem interaktywna Uczy i pokazuje w sieci, że stworzenie własnej strony WWW to nic trudnego i każdy może to zrobić. Poprzez organizację „wyzwań” dociera do wielu kobiet i wspiera je w realizowaniu swoich marzeń i osiąganiu niezależności finałowej na własnych zasadach. Dzięki niej kobiety uzyskują wiedzę na start oraz udowodniają, że mogą realizować swoje plany i marzenia w sieci.

Więcej

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu: Wyróżnienie: Magdalena Janczewska - Fundacja Pro Cultura Kompetencje cyfrowe i medialne - to główne obszary działalności Fundacji Pro Cultura. Fundacja realizuje działania dla osób z różnych grup społecznych - uczniów, nauczycieli, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami,  którzy szczególnie są zagrożeni wykluczeniem cyfrowy. Jednym z najnowszych projektów jest Radio SoVo - pierwsze w Polsce ogólnodostępne radio internetowe dla osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych - przyjazne seniorom i osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Jednak SoVo to nie tylko radio - to przede wszystkim ogromny portal, który pozwala w przyjazny sposób podnosić swoje kompetencje cyfrowe.

Więcej

Organizacja przyjazna rodzicom

Organizacja przyjazna rodzicom: Nagroda główna: Karolina Marzantowicz - A4BEE Architects for Business Firma zbudowana przez 4 rodziców, którzy doskonale rozumieją wyzwania jakie niesie ze sobą łączenie pracy zawodowej z rodzicielstwem. Wyznają zasadę, że każdy z ich pracowników musi najpierw zadbać o siebie i swoich najbliższych w celu uzyskania efektywności w pracy, a to przekłada się na unikalną kulturę pracy oraz wyniki biznesowe. Procedury firmowe oraz podejmowane w niej inicjatywy wsparają pracowników w zachowaniu odpowiedniej równowagi między życiem prywatnym a zawodowym oraz równe traktowanie wszystkich pracujących.

Więcej

Female Champion of Change

Female Champion of Change: Nagroda główna: Sandra Subel – Axel Springer Global Head of Diversity and Inclusion skupia się na poprawianiu równowagi płci w firmie, a jej celem jest stworzenie holistycznej i zrównoważonej strategii Diversity, Equity and Inclusion (DEI), która będzie stanowiła trwały fundament długofalowych działań. Poza firmą angażuje się w projekty na rzecz promowania i wspierania rozwoju zawodowego kobiet oraz budowania kultury poszanowania równości płci oraz D&I takie jak Budowa programu mentoringowego dla kobiet WOMPOWER.

Więcej

Male Champion of Change

Male Champion of Change: Nagroda główna ex aequo: Maciej Herman – Lotte Wedel Dyrektor Zarządzający - zainicjował i bierze aktywny udział w transformacji kultury organizacyjnej firmy stawiając na różnorodność oraz nie pozostawiając miejsca na dyskryminację. Po awansie zmienił skład zespołu zarządzającego z całkowicie męskiego na zróżnicowany płciowo. Bierze aktywny udział w międzyfirmowej grupie projektowej D&I Roundtable – inicjatywie mającej na celu promocję w firmach oraz społeczeństwie inkluzywności, w tym równości płci.

Więcej

Male Champion of Change

Male Champion of Change: Nagroda główna ex aequo: Michał Mierzejewski – Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie Realizuje politykę Diversity & inclusion, stara się stworzyć równe, uczciwe oraz atrakcyjne środowisko pracy. Wspiera rozwój zawodowy kobiet poprzez wewnętrzne inicjatywy takie jak „Inspirujące Liderki” oraz zewnętrzne – program LeadersIN. Kluczowym elementem strategii firmy jest zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Więcej

Grand Prix: Inspiratorka Roku

Grand Prix: Inspiratorka Roku: Nagroda główna: Marta Frej W XII edycji konkursu tytuł Inspiratorka Roku trafił do Marty Frej. To ona nadała memom rangę artystycznego dzieła, które skłania do refleksji i zmienia świadomość. Jej feministyczna sztuka – dzięki swojej aktualności i bezkompromisowości – ma prawdziwą siłę i cieszy się niezwykłą popularnością. Jej prace towarzyszą akcjom społecznym, w których chodzi o równe prawa kobiet i osób wykluczonych.

Więcej

Ograniczanie śladu węglowego

Ograniczanie śladu węglowego: Nagroda główna: IKEA RETAIL Polska reprezentowana przez Karin Skold - Prezeska i Dyrektorka Generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Retail Polska – w firmie jasno określone są cele związane z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych, a ślad węglowy jest stale monitorowany. IKEA angażuje się w inwestycje w energię odnawialną zarówno onsite jak i offsite, prowadzi kampanie inspiracyjne i komunikacyjne budujące świadomość związaną ze zmianami klimatu i angażujące jednostki w podejmowanie działań pozytywnie oddziałujących na klimat oraz współpracuje z NGOsami i innymi organizacjami na rzecz klimatu.

Więcej

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI

Monika Sajkowska Nagrodę za całokształt działalności od Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką w XII edycji konkursu Bizneswoman Roku otrzymała Monika Sajkowska – Prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Od 30 lat zmieniają świat na lepsze i dążą do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo. Działają na rzecz ochrony ich życia i aktywnie pomagają tym, doświadczającym przemocy. Odgrywają znaczącą rolę w rzecznictwie praw dzieci oraz budowania systemu pomocy i profilaktyki przemocy.

Więcej

NAGRODA SPECJALNA FUNDACJI

Sylwia Gregorczyk-Abram W tegorocznej XII edycji konkursu Bizneswoman Roku Fundacja przyznała również Nagrodę Specjalną Sylwii Gregorczyk-Abram. Obecnie jest jedną z najbardziej wpływowych prawniczek w Polsce. Zaangażowana społecznie w organizacje pozarządowe, działające na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ochrony praworządności oraz systemowych zmian w polskim systemie sprawiedliwości, współtwórczyni inicjatywy obywatelskiej „Wolne Sądy” I „Komitet Obrony Sprawiedliwości”. Wspiera pro bono uchodźców, lekarzy rezydentów, osoby LGBT czy ofiary przemocy domowej.

Więcej

Poznajcie wszystkie laureatki i laureatów
XI edycji konkursu
Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku!

Biznes Roku

Firma – Przychód Powyżej 10 mln zł: Nagroda główna: ANNA KRAJEWSKA - Salad Story Salad Story to styl życia. Pomysł zakłada dostęp do smacznego, ale jednocześnie dobrze zbilansowanego i zrobionego z najlepszych składników jedzenia w przystępnej cenie. Ważnym aspektem jest to, że zostaje ono przygotowane przed klientem i na jego zamówienie. Obecnie sieć liczy 45 lokali. Nowy koncept Wrap Me! jest uzupełnieniem oferty szybkiej gastronomii w zakresie zdrowszej i ciekawszej w smaku alternatywny dla osób poszukujących comfort food (jedzenia typu kebab).

Więcej

Biznes Roku

Firma – Przychód Poniżej 10 mln zł: Nagroda główna: MONIKA KOWAL - SOTI Natural SOTI Natural to kraftowe herbaty w wygodnych ekologicznych opakowaniach, które możesz zawsze mieć przy sobie. SOTI Natural to jedyny na świecie napój, który posiada 340 mg antyoksydantów powstałych w wyniku procesu parzenia liści herbaty. Pomaga przyspieszyć metabolizm, ma dobroczynny wpływ na cerę, paznokcie, kondycję włosów i sylwetkę. Świetnie orzeźwiają, ponieważ nie zawierają cukrów, słodzików oraz konserwantów.

Więcej

Start-up Roku

Start-up Roku: Nagroda główna ex aequo: KATARZYNA BORYCKA-KICIAK - OASIS Diagnostics OASIS Diagnostics rozwija nową innowacyjną metodę diagnostyczną ONIRY, dzięki której możliwe będzie wczesne wykrywanie urazów mięśni miednicy, często towarzyszących porodom siłami natury. W tym celu opracowano urządzenie ONIRY Meter, które działa w połączeniu ze specjalnie zaprojektowaną sondą ONIRY oraz aplikacją interpretującą wynik badania. Dzięki tej metodzie, kobiety będą mogły rodzić bezpiecznie, a ewentualne urazy powstałe w trakcie porodu będą szybko diagnozowane i leczone., Zmniejszy to negatywny wpływ na jakość życia młodych matek po porodzie.

Więcej

Start-up Roku

Start-up Roku: Nagroda główna ex aequo: KATARZYNA PRZYBYŁ - XOXO Solutions Szybki dostęp do Internetu w 144 krajach z całego świata? Żaden problem! XOXO WiFi jest rewelacyjne, gdy w czasie jednej podróży odwiedzamy klika krajów. Bez żadnej nowej konfiguracji już przy przekraczaniu granicy router przełącza nas do nowego, najmocniejszego lokalnego operatora. XOXO WiFi uniezależnia nas od wolnego, hotelowego WiFi i publicznych hot-spotów. Możemy surfować po sieci odpoczywając na plaży, rozmawiać przez WhatsApp w czasie wycieczki czy korzystać z nawigacji w nowym mieście.

Więcej

Pomysł na Start/Biznes lokalny

Pomysł na Start/Biznes lokalny Nagroda główna: JUSTYNA BORSKA - JAMINO Firma zajmuje się tworzeniem różnego rodzaju naturalnych poduszek, puf, akcesoriów i zabawek wypełnionych łuskami zbóż, ziołami oraz ziarnami. Od początku marka I Love Grain wykonuje swoje produkty w Polsce, z dbałością o każdy szczegół produktu i opakowania, z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów oraz ekologicznych ziaren i łusek. Produkty są wytworzy zgodnie z polityką zero waste.

Więcej

Pomysł na Start/Biznes lokalny

Pomysł na Start/Biznes lokalny Wyróżnienie: JULJA ŚWIĘCH i WERONIKA ZIMNY - Agencja OGIEŃ Agencja Ogień powstała z wiary w siłę młodych ludzi. Wspiera ich w rozpoczęciu życia zawodowego i znalezieniu dobrej pracy. Jednocześnie pomaga firmom i organizacjom w rekrutacji młodego pokolenia pracowników. Założycielki chcą aby pokolenie Z było świadome swoich możliwości, a organizacje były świadome jego potencjału. Wierzą w kompetencje i działanie. Ogień to agencja pracy i wolontariatu stworzona przez młodych dla młodych.

Więcej

Liderka w Nowych Technologiach

Liderka w Nowych Technologiach Nagroda główna: MAGDALENA JANDER - Uvera UVERA powstała w odpowiedzi na problem niszczenia ekosystemu morskiego przez filtry UV używane w kosmetykach które stosujemy na co dzień. UVERA jest fuzją innowacji, kreatywności oraz interdyscyplinarnego podejścia do ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym UVA-UVB-UVC. Misją firmy jest dostarczenie społeczeństwu naturalnych i bezpiecznych substancji kosmetycznych chroniących przed promieniowaniem słonecznym, które jednocześnie zmniejszają negatywny wpływ na środowisko. Budują świadomość społeczną na temat istniejącego problemu - od ryzyka dla zdrowia ludzi po zagrożenie dla ekosystemu morskiego.

Więcej

Liderka w Nowych Technologiach

Liderka w Nowych Technologiach Wyróżnienie:  ANNA OGAR - Insignes Labs Spółka zajmująca się opracowywaniem innowacyjnych komponentów z zakresu chemii specjalistycznej, pozwalających na trwałe i skuteczne zabezpieczanie produktów przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów (bakterii i grzybów). Celem spółki jest wdrażanie technologii zapewniających aktywną ochronę przed niebezpiecznymi mikroorganizmami. Chce, aby kluczową właściwością stworzonego przez nich materiału była jego neutralność wobec ludzi i środowiska. Insignes Labs to coś więcej niż dodatek antymikrobiotyczny, to nowa jakość i funkcjonalność.

Więcej

Działalność społeczna

Działalność społeczna Nagroda Główna: MARJA LIPIAK (Prezes) - Fundacja Leżę i Pracuję Fundacja działa od 2017 roku jako przedsiębiorstwo społeczne. Jest również pierwszą agencją marketingową, która powstała po to, by dać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową. Pracuje w modelu “mentor + uczeń”, gdzie osoby z niepełnosprawnością pod okiem ekspertów uczą się świadczenia usług marketingowych, np. obsługi mediów społecznościowych, projektowania graficznego czy projektowania stron internetowych. Leżę i Pracuję to nie tylko agencja marketingowa, fundacja i przedsiębiorstwo społeczne – to także permanentna kampania społeczna na rzecz zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

Więcej

Działalność społeczna

Działalność społeczna Wyróżnienie: JADWIGA JAGIEŁO (Założycielka) - Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci Jej misją jest wspólne działanie na rzecz dzieci i rodzin, szczególnie tych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej - objętych działaniami pomocy społecznej, służb wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Współpracuje na rzecz dzieci z wieloma organizacjami pozarządowymi oraz z instytucjami państwowymi.

Więcej

Działalność społeczna

Działalność społeczna MAGDALENA LESIEWICZ Wyróżnienie (Założycielka i Prezes) - Fundacja Onkorejs - Wybieram Życie Fundacja organizuje rejsy dla osób onkologicznych w których do tej pory uczestniczyło już prawie 200 osób, a także cztery ogólnopolskie marsze pt. OnkoRejs Granicami Polski, w których wzięło udział już około 800 osób, pokonując łącznie ponad 120.000 tysięcy kilometrów. OnkoRejs pokazuje też, że nie ważne czy jest się chorym czy zdrowym - warto cieszyć się każdą minutą swojego życia i szkoda marnować cenny czas na negatywne myśli.

Więcej

Female Champion of Change

Female Champion of Change Nagroda Główna: DOROTA STROSZNAJDER - dyrektorka działu komunikacji korporacyjnej z odpowiedzialnością za Polskę i kraje bałtyckie oraz pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej w Henkel Polska, którą Jury doceniło za ogromne zaangażowanie, głębokie i autentyczne zrozumienie sytuacji kobiet i chęć pracy na rzecz zmiany tej sytuacji; Inicjatorka i współtwórczyni Kongresu Różnorodności, jednego z najważniejszych, corocznych wydarzeń służących promocji idei różnorodności w Polsce. Współorganizatorka kameralnych spotkań Praktyków Różnorodności w Lepszym Świecie, służących wymianie myśli i najlepszych praktyk w gronie ekspertów. Inicjatorka i liderka programów mentoringowych oraz programów networkingowych dla kobiet. Mentorka. Twórczyni wieloletniego projektu społecznego „W drodze do pracy”, wspierającego od 2013 roku reaktywację zawodową kobiet. Laureatka nagrody „Ludzie, którzy zmieniają biznes” za 2016 rok, w kategorii Różnorodność.

Więcej

Male Champion of Change

Male Champion of Change Nagroda Główna: ANDRZEJ PACEK – NatWest Poland, Dyrektor centrum usług biznesowych NatWest Group w Polsce. W trakcie swojej kariery stawia na różnorodność, która nie jest przeszkodą ale źródłem ogromnego potencjału. Zaangażowany w budowanie kultury, w której każda osoba czuje się „u siebie” i może być sobą. Jako mężczyzna wykształcony technicznie i pracujący przez wiele lat w zespołach technologicznych, miał możliwość obserwować środowisk, które wpływa na nadal niską obecność kobiet w środowisku STEM. Uważa że sam nie doświadczył barier a być może mógł być ich beneficjentem. Dlatego wyrównanie szans i wspieranie pracowników to jeden z kluczowych celów prywatnych i biznesowych.

Więcej

Male Champion of Change

Male Champion of Change Wyróżnienie: Michał Gajewski – Prezes Zarządu Santander Bank Polska. Wdraża politykę równości i poszanowania różnorodności która przynosi wymierne efekty. 84% pracowników, zgadza się z twierdzenie, że w Banku traktuje się wszystkich pracowników tak samo niezależnie od wieku, sytuacji rodzinnej, płci, stanu zdrowia, rasy, wyznania lub orientacja seksualnej, szczeblach struktury organizacyjnej, wysokości płac;

Więcej

Nauka i Biznes

Nauka i Biznes Wyróżnienie: dr BEATA FAŁDA - Prorektor ds. studenckich, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie Jury zdecydowało o przyznaniu wyróżnienie za naukowe zaangażowanie w zagadnienia związane z ekonomią matematyczną i ekonometrią oraz umiejętne łączenie rozwoju nowych kierunków kształcenia z innowacyjnymi badaniami naukowymi. Pani dr działa na rzecz inspirowania współpracy nauki z biznesem na poziomie instytucjonalnym, jednakże na uwagę zasługuje działanie w znacznie trudniejszym otoczeniu zarówno pod względem potencjału gospodarczego, jak i w aspektach kulturowych oraz instytucjonalnych.

Więcej

Nauka i Biznes

Nauka i Biznes Wyróżnienie: dr hab. EWA KURANTOWICZ,  Rektor Dolnośląskiej Szkoły Wyższe, Dolnośląska Szkoła Wyższa, odpowiedzialna za politykę rozwoju uczelni, współpracę z absolwentami, pracownikami, interesariuszami, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władzami lokalnymi. Jury zdecydowało o przyznaniu wyróżnienia za zaangażowanie w projekty edukacyjne i badawcze w różnorodnych programach.

Więcej

Grand Prix: Inspiratorka Roku

Maja Ostaszewska W tej edycji konkursu Jury przyznało Grand Prix w kategorii Inspiratorka Roku Mai Ostaszewskiej za aktywną działalność społeczną, odwagę, ważny głos w sprawach istotnych dla kobiet i nie tylko. Jury doceniło osobiste zaangażowanie laureatki oraz wykorzystanie wpływu jako liderki opinii publicznej dla celów wyższych. Uznano, że głos Mai Ostaszewskiej, jednej z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej docenianych przez krytyków aktorek, dwukrotnej laureatki Polskiej Akademii Filmowej, jest dziś kluczowym głosem Polek.

Więcej

NAGRODA SPECJALNA DLA KAROLINY ADAMSKIEJ-WOŹNIAK

Nagrodę Specjalną za całokształt działalności od Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką w konkursie XI edycji Bizneswoman Roku otrzymała Karolina Adamska-Woźniak prezeska Fundacji Mam Marzenie. To organizacja, która od 2003 roku zrzesza wolontariuszy w całej Polsce i spełnia największe marzenia ciężko chorych dzieci. Dzięki temu od początku swojej działalności spełniła ponad 8500 marzeń, dając małym marzycielom choć na chwilę zapomnieć o trudnościach z którymi mierzą się na co dzień.

Więcej

Poznajcie wszystkie laureatki i laureatów
X edycji konkursu
Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku!

Biznes Roku

Firma – Przychód Powyżej 10 mln zł: Magdalena Malaczyńska, Indigo Nails La Nagrodę główną w kategorii Biznes Roku Firma - Przychód Powyżej 10 milionów zł zdobyła Magdalena Malaczyńska, prezeska firmy kosmetycznej Indigo Nails Lab (Łódź). Firma oferuje produkty do stylizacji i pielęgnacji paznokci. Indigo Nails Lab zaczynało jako rodzinny biznes, założony w 2011 roku wspólnie z mężem. Szybko przerodził się w międzynarodowy podmiot, podbijający kolejne zagraniczne rynki – dziś produkty dostępne są w 44 krajach. Malaczyńska komponuje kolory, kolekcje lakierów i nadaje im nazwy. Ale biznes to nie jedyna jej aktywność - założyła Fundację Indigo Nails, która ma na celu aktywizowanie kobiet i wspieranie ich w pokonywaniu barier zawodowych. Laureatka otrzymała dodatkową nagrodę - studia Executive MBA ufundowane przez EMBA@UW. Nagroda została wręczona przez dr Tomasza Ludwickiego.

Więcej

Biznes Roku

Firma – Przychód Poniżej 10 milionów zł: Karina Trafna, Kids & CO W kategorii Biznes Roku Firma – Przychód Poniżej 10 milionów zł nagroda powędrowała do Kariny Trafnej, założycielki Centrum Rozwoju Dziecka (Warszawa), jedynego ogólnopolskiego operatora specjalizującego się w otwieraniu i prowadzeniu nowoczesnych, dwujęzycznych przedszkoli i żłobków firmowych oraz przybiurowcowych pod marką KIDS&Co. Laureatka otrzymała dodatkową nagrodę - Cyfrową Akcelerację z Microsoft. Microsoft zajmie się m.in. wprowadzeniem nowych kanałów komunikacji z rodzicami z wykorzystaniem technologii wideokonferencji, czatu i e-wywiadówek, nauki programowania w oparciu o Minecraft, a dodatkowo pomoże laureatce w promocji jej usług do klientów i partnerów firmy.

Więcej

Biznes Roku

Firma – Przychód Powyżej 10 mln zł – WYRÓŻNIENIE: Małgorzata Bieniaszewska, MB Pneumatyka Jury w tej kategorii wyróżniło Małgorzatę Bieniaszewską, właścicielkę firmy MB Pneumatyka (Sulechów), która rodzinny zakład produkcyjny przekształciła w prężne przedsiębiorstwo badawczo-produkcyjne. Dziś złącza produkowane w jej zakładzie w woj. lubuskim są używane w większości pneumatycznych układów hamulcowych i zawieszeń w samochodach powyżej 3,5 tony na całym świecie. Małgorzata Bieniaszewska jest także prekursorką współpracy biznesu z nauką w swoim regionie. Wierzy, że to Polska może kształtować innowacyjne rozwiązania w światowym przemyśle samochodowym, zamiast kopiować zagraniczne patenty.  - My, kobiety, jesteśmy przyzwyczajone do tego, że robimy po prostu swoje: w pracy, biznesie, w domu. Czasem w tym biegu nie doceniamy siebie. Ten konkurs to świetna okazja, by zatrzymać się na chwilę i podsumować, co do tej pory osiągnęłyśmy. Kiedyś, gdybym dowiedziała się, że jestem w gronie finalistek konkursu Bizneswoman Roku, powiedziałabym: „naprawdę ja? Poważnie udało mi się dostać nominację? Dziś powiem tak: „Dziękuję. Cieszę się, bo na to sobie zapracowałam." Kobiety - nie bójmy się mówić o swoich sukcesach - mówi Bieniaszewska.

Więcej

Start-up Roku

Olga Grudniak, Biolumo W kategorii Start-up Roku zwyciężyła Olga Grudniak, założycielka i prezes firmy Biolumo (Gdynia), która tworzy urządzenie medyczne point-of-care dla lekarzy pierwszego kontaktu, by pomóc im przypisywać działający antybiotyk. Rozwiązanie to jest dostosowane do przychodni i lekarzy pierwszego kontaktu - jest szybkie w diagnozie (6h), zautomatyzowane i  niedrogie. Olga Grudniak, podobnie jak wiele laureatek konkursu, zajmuje się łączeniem świata nauki i biznesu. Poza tym, że jest prezesem Biolumo, jest także biotechnologiem. Od 5 lat pracuje w laboratorium nad szeregiem badań mających na celu rozwiązanie problemu lekooporności bakterii. Olga Grudniak otrzymała zaproszenie na Międzynarodowe Targi Technologii Informatycznych dla Medycyny i Opieki Zdrowotnej w Berlinie ufundowane przez BGŻ BNP Paribas.

Więcej

Pomysł na Start/Biznes lokalny

Katarzyna Skrzypczak, ManneQueen Nagrodę w kategorii Pomysł na Start/Biznes lokalny odebrała na Gali Katarzyna Skrzypczak, właścicielka firmy ManneQueen (Ostrów Wielkopolski). Choć firmę prowadzi zaledwie kilka miesięcy to jury doceniło ją za to, że pasję do szycia przekuła w biznes, które konsekwentnie rozwija. Jej najważniejszy projekt to Akademia Szycia ManneQueen w Ostrowie Wielkopolskim. Są to kursy i warsztaty dla dorosłych oraz dla dzieci już od 6 roku życia. Na chwilę obecną ma ponad 50 kursantów. Katarzyna Skrzypczak przez wiele lat prowadziła szkolenia z wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji. Uwielbia poznawać nowe techniki i tworzyć oryginalne rzeczy, jednak największą satysfakcję daje jej możliwość dzielenia się wiedzą z innymi. - W momencie zgłoszenia do konkursu Bizneswoman Roku moja firma funkcjonowała dopiero dwa miesiące. Jednak te kilka miesięcy prowadzenia własnego biznesu udowodniły mi, że warto walczyć, spełniać swoje marzenia i słuchać przede wszystkim głosu swojego serca, nawet jeśli wiąże się to z podjęciem dużego ryzyka, jak było w moim przypadku - powiedziała Katarzyna Skrzypczak. Laureatka otrzymała wsparcie finansowe firmy – Grant na Start w wysokości 3 tys. zł oraz zapas napojów ufundowane przez partnera kategorii Coca-Cola Poland Services. - Kobiety to ukryty potencjał. I choć często brakuje im wiary w siebie i własne umiejętności, mają świetne pomysły na swój rozwój zawodowy i mnóstwo wytrwałości w ich realizacji. Coca-Cola od wielu lat na całym świecie angażuje się w inicjatywy wspierające kobiety na rynku pracy i w zakładaniu własnego biznesu. Ta już X edycja konkursu Bizneswoman Roku pokazuje, że to zdecydowanie właściwy kierunek - mówi Anna Solarek, Dyrektor komunikacji i kontaktów zewnętrznych w Coca-Cola Poland Services.

Więcej

Liderka w Nowych Technologiach

Prof. Magdalena Popowska, BACTrem Polki osiągają coraz większe sukcesy w biznesie związanym nowymi technologiami. Czy można wykorzystać bakterie do ochrony środowiska i jeszcze na tym zarobić? Można. To właśnie robi zwyciężczyni kategorii Liderka w Nowych Technologiach, prof. Magdalena Popowska, prezes i założycielka spółki biotechnologicznej BACTrem (Warszawa). Swoje naukowe doświadczenie - jest profesorem UW i Dyrektor Instytutu Mikrobiologii na Wydziale Biologii - połączyła z pasją. W ten sposób w jej firmie powstają np. biopreparaty złożone z  pożytecznych bakterii, które są wykorzystywane m.in. do rozkładu substancji niebezpiecznych i odpadów toksycznych. - Laureatki poprzedniej edycji i ich sukcesy ośmieliły i zachęciły mnie do wysłania zgłoszenia na X edycję tego konkursu. Bardzo dziękuję za ten konkurs, za to, że Fundacji Sukces Pisany Szminką “chce się chcieć” zmieniać rzeczywistość i promować kobiety odważne, mądre i przedsiębiorcze, które realizują projekty biznesowe, społeczne, naukowe i kulturalne - powiedziała Magdalena Popowska. Laureatka otrzymała dodatkową nagrodę od firmy IGT Poland, która jest partnerem tej kategorii - wysokiej klasy sprzęt komputerowy o wartości 10 tys. zł.

Więcej

Działalność społeczna

Paula Rettinger-Wietoszko, Fundacja Zostaw Swój Ślad Główną nagrodę zdobyła Paula Rettinger-Wietoszko, założycielka Fundacji Zostaw Swój Ślad, która pomaga rodzinom chorych dzieci poprzez organizację ambitnych projektów technologicznych i artystycznych. Pierwszym projektem fundacji był hospiCare - aplikacja mobilna dedykowana zespołom medycznym i opiekunom pacjentów z Dziecięcych Hospicjów domowych w całej Polsce. Drugim projektem fundacji jest Festiwal Wrażliwy. WYRÓŻNIENIE: Jarmiła Rybicka, Fundacja Konflikt Wyróżnienie powędrowało do Jarmiły Rybickiej,  która prowadzi Fundację Konflikt. Jest socjolożką i aktywistką społeczną oraz założycielką Kuchni Konfliktu, przedsiębiorstwa społecznego zatrudniającego uchodźców, migrantów i cudzoziemców. Pomogła kilkudziesięciu osobom, w tym kilku pomogła wyjść z bezdomności. Jest autorką kampanii społecznej „Invisible People”, która otrzymała nagrodę Rady Europy.

Więcej

Female Champion of Change

Monika Rajska-Wolińska, Colliers International w Polsce Female Champion of Change to kategoria, w której nagradzane są kobiety budujące politykę różnorodności i włączania oraz wspierające inne kobiety. Laureatką w tej kategorii została Monika Rajska-Wolińska, Partner Zarządzający Colliers International w Polsce, członek zarządu Colliers EMEA Board, który określa kierunki rozwoju firmy w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Jury doceniło efekty jej działań oraz fakt, że w firmie, którą zarządza stworzyła długofalowe mechanizmy wspierania różnorodności. To one dają szansę na trwałą zmianę i są przykładem dobrych i godnych naśladowania praktyk. Działania takie są szczególnie ważne w branżach, które w Polsce i na świecie uważane są za typowo męskie, a w których kobiety również mogłyby się z sukcesem realizować. Doskonałym przykładem jest Colliers w Polsce, gdzie kobiety stanowią 65% pracowników i zajmują stanowiska partnerów, dyrektorów, menedżerów. Monika Rajska-Wolińska od początku pełnienia swojej funkcji angażuje się we wspieranie rozwoju kobiet – zarówno w swojej firmie, jak i w biznesie. Jest inicjatorką licznych programów, których celem jest wyrównywanie szans, podnoszenie kompetencji i jeszcze szybszy rozwój zawodowy żeńskiej części pracowników. Uczestniczy w rozmaitych wydarzeniach, spotkaniach i panelach dyskusyjnych wspierających kobiety w biznesie. Pełni też rolę mentorki w organizacjach kobiecych. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi kobietami i mężczyznami, wspierając kulturę różnorodności w miejscu pracy. WYRÓŻNIENIE: Małgorzata Romaniuk, Bank BPH S.A. GE Capital Group W tej kategorii przyznano także wyróżnienie. Otrzymała je Małgorzata Romaniuk, wiceprezes zarządu Bank BPH S.A. GE Capital Group. Jury doceniło konsekwencję, z jaką od wielu lat wspiera kobiety w biznesie i działa na rzecz budowania przywództwa kobiet. Od ponad 15 lat osobiście angażuje się w tworzenie i zarządzanie wewnętrzną organizacją GE Women’s Network, której misją jest wspieranie rozwoju zawodowego kobiet. Obecnie pełni funkcję liderki organizacji w regionie wschodnim w Europie. Małgorzata Romaniuk powołała do życia cross-mentoringowy program LeadersIN. Inicjatywę tę stworzyła wraz z trzema innymi organizacjami kobiecymi - SheXO, Vital Voices, Citi Women, aby dokonać trwałych zmian w firmach. Celem LeadersIN jest wzmacnianie umiejętności przywódczych kobiet i ich obecności w biznesie. W tym roku zainaugurowano 4 edycję programu, w której bierze udział ponad 250 kobiet z 27 firm.

Więcej

Male Champion of Change

Adam Parfiniewicz, Ultimo Dotychczasowi laureaci w kategorii Male Champion of Change mają na swoim koncie wybitne zasługi w zakresie budowania różnorodności oraz wspierania kobiet. W tym roku Jury w tej kategorii zdecydowało o przyznaniu nagrody głównej Adamowi Parfiniewiczowi, prezesowi Ultimo. Jury doceniło skalę jego działań, konsekwencję w promowaniu tematu Diversity&Inclusion we wszelkich jego działaniach zawodowych. Adam Parfiniewicz inicjuje dyskusje na temat równego traktowania kobiet oraz działa na rzecz rozłożenia wynagrodzeń proporcjonalnie do kompetencji, aby nie występowało zjawisko luki płacowej. W szerszej strukturze zarządzania grupy Ultimo kluczowe pozycje w 9-osobowym Executive Team w ponad połowie obsadzone są przez kobiety. Kadrę zarządzającą ULTIMO stanowią w 53 proc. kobiety.

Więcej

Kobieta Nauki i Biznesu

Dr inż. Ewa Olejnik Nagrodę główną w tej kategorii zdobyła dr inż. Ewa Olejnik, pracownik naukowy na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie i współzałożycielka spółki Innerco sp. z o.o., będącej firmą technologiczną typu spin-out, która powstała w celu komercjalizacji pomysłu. Jury doceniło jakość jej działań, publikacji naukowych oraz fakt, że w bardzo trudnym obszarze inżynierii materiałowej udało jej się zbudować firmę, która działa globalnie. Technologia, którą stworzyła zwiększa o 100% żywotność maszyn pracujących w ekstremalnych warunkach, na przykład w przemyśle wydobywczym i metalurgicznym. WYRÓŻENIENIE: prof. Lucyna Woźniak Jury wyróżniło także prof. Lucynę Woźniak, Prorektora ds. Nauki I Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jury doceniło, że prof. Woźniak stawia na współpracę z międzynarodowymi partnerami akademickimi i przemysłowymi. Dzięki jej staraniom Uniwersytet Medyczny w Łodzi bierze udział w projekcie Europejskiego Instytutu Technologicznego.

Więcej

Kobieta Sztuki

Aneta Szyłak W tej kategorii jury specjalne pod przewodnictwem dr Ewy Łabno-Falęckiej, w którym zasiada Marta Czyż, Beata Gessel i ubiegłoroczna laureatka nagrody, Katarzyna Kozyra przyznało wyróżnienie i nagrodę główną. Nagrodę główną otrzymała Aneta Szyłak. Od lat 80. aktywna na scenie artystycznej, kuratorka, krytyczka, inicjatorka. Niezłomna w swoich staraniach o stworzenie z Gdańska ważnego centrum świata sztuki. Promuje twórczości artystyczną, badawczą i kuratorską. Zrealizowała kilkadziesiąt wystaw. Prowadzi bloga Pilne Muzeum. Powoływała do życia i prowadziła takie instytucje jak Centrum Sztuki Współczesnej, Instytut Sztuki Wyspa założony przez Fundację Sztuki Wyspa, Fundacji Alternativa. Obecnie pracuje nad powstaniem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Gdańsku NOMUS jako pełnomocniczka ds. budowy tej ważnej, trójmiejskiej instytucji. WYRÓŻNIENIE: Karolina Jabłońska Wyróżnienie powędrowało do Karoliny Jabłońskiej (rocznik 1991), absolwentki krakowskiej ASP: za mocne, witalne  i autentyczne malarstwo najmłodszego pokolenia. To sygnał, że w malarstwie coś drgnęło, może po raz pierwszy od debiutu słynnej grupy "Ładnie" pod koniec lat 90tych. Oraz za utworzenie i prowadzenie krakowskiej galerii Potencja, wspólnie z Tomaszem Kręcickim i Cyrylem Polaczkiem. Galeria Potencja wystawia innych młodych artystów. To rzadki przypadek wspierania młodych artystek i artystów przez młode artystki i artystów. Modelowa postawa kobiety w sztuce.

Więcej

Grand Prix: Inspiratorka Roku

Katarzyna Nosowska W tym roku jury postanowiło nagrodzić w tej kategorii Katarzynę Nosowska za dodawanie kobietom odwagi w byciu sobą oraz za odważne podejmowanie trudnych tematów w swojej twórczości. Nagrodę w imieniu artystki odebrał jej mąż, Paweł Krawczyk. Ze sceny przeczytał list z podziękowaniem: Jestem szczerze wzruszona i pięknie dziękuję za to wyróżnienie. Na najgłębszym poziomie jesteśmy do siebie bardzo podobne, reszta to dekoracje, w których przyszło nam żyć. Zwlekałam bardzo długo z urządzeniem życia według własnego gustu i potrzeb, w pogoni za akceptacją i z lęku przed odrzuceniem. Dziś odważnie pytam siebie - czego chcę - i udzielam najszczerszej odpowiedzi. Wiem też czego nie chcę i z kim mi nie po drodze. Do młodych kobiet krzyczę zatem: Nie Zwlekajcie! A do tych dojrzałych i po przejściach (jak ja) - Nigdy nie jest za późno - napisała Katarzyna Nosowska.

Więcej

NAGRODA HONOROWA DLA ANNY DYMNEJ

Za wieloletnie i konsekwentne działania na rzecz poprawy sytuacji osób wykluczonych, budowanie świadomości i empatii na rzecz dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną Nagrodę Honorową otrzymała Anna Dymna, prezes Fundacji “Mimo wszystko”. Projekty przez nią realizowane są odpowiedzią na konkretne potrzeby osób chorych i z  niepełnosprawnościami.

Więcej